کمتر کسی پیدا می‌شود که گوشی هوشمند داشته باشد ولی از اینستاگرام روی گوشی خود استفاده نکند. اینستاگرام یکی از پرمخاطب‌ترین شبکه‌های اجتماعی در کشور ما محسوب می‌شود و عمده مخاطبان آن در سن زیر ۳۵ سال قرار دارند و از آنجا که تصاویر نقش اصلی را در آن ایفا می‌کنند، ابعاد و کیفیت تصاویر در پست و استوری اینستاگرام برای جذابیت بیشتر پیج مهم هستند.

درگذشته اینستاگرام تنها از تصاویر و ویدئوهای مربعی شکل پشتیبانی می‌کرد ولی با اضافه شدن قابلیت‌های جدید به آن، باعث شد که امکان ارسال تصاویر عمودی و افقی نیز فراهم شود.

اندازه و ابعاد عکس در اینستاگرام

  • تصاویر لنداسکیپ یا افقی: (۱۰۸۰ در ۶۰۸)
  • تصاویر مربعی: (۱۰۸۰ در ۱۰۸۰)
  • تصاویر پرتره یا عمودی: (۱۰۸۰ در ۱۳۵۰)

ابعاد عکس در اینستاگرام

هنگامی‌ که شما می خواهید تصاویری با ابعاد کوچک را پست کنید، اینستاگرام برای استانداردسازی تصاویر را کشیده و آن‌ها را از حالت عادی خارج می‌کند ولی اگر ابعاد تصویر مناسب با سایز بزرگ باشد، بدون کراپ کردن تصویر را در ابعاد کوچک‌تر نمایش می‌دهد. دقت کنید همیشه بخش مهم تصاویر را در مربع وسط تصویر قرار بگیرد چون بااینکه تصاویر در پیج شما افقی یا عمودی نمایش داده می‌شود ولی در صفحه اکسپلورر اینستاگرام و در پروفایل به‌صورت مربعی شکل دیده می‌شود.

نکاتی در مورد ابعاد عکس در اینستاگرام

  • عمده تصاویری که در اینستاگرام قرار داده می‌شود مربعی شکل هستند و بهتر است با سایز ۱۰۸۰ در ۱۰۸۰ قرار داده شوند، چون این سایز دارای رزولوشن مناسب برای استفاده در انواع پلتفرم‌هاست و بهترین اندازه تصاویر در اینستاگرام محسوب می‌شود.
  • اگر تصمیم دارید از تصاویر پرتره (عکس‌برداری از چهره انسان) یا عمودی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم سایز تصاویر ۱۰۸۰ در ۱۳۵۰ باشد چون دیگر نیازی به کراپ کردن در اینستاگرام نخواهید داشت.
  • زمانی که از طبیعت یا منظره عکس‌برداری می‌کنید و می‌خواهید آن را پست کنید، توجه کنید که سایز تصاویر ۱۰۸۰ در ۶۰۸ باشد چون تصاویر لنداسکیپ یا افقی در این سایز به‌خوبی نمایش داده می‌شوند.

قرار دادن تصاویر افقی یا عمودی در اینستاگرام

زمانی که شما تصویری را از گالری برای ارسال در اینستاگرام انتخاب می‌کنید، درصورتی‌که تصویر مربع شکل نباشد یک آیکون کراپ در پایین صفحه نمایش داده می‌شود که با انتخاب آن می‌توانید تصویر موردنظر را با ظاهر افقی یا عمودی در پیج قرار دهید.

تصاویر افقی یا عمودی در اینستاگرام

ابعاد استاندارد برای استوری در اینستاگرام

ازآنجاکه استوری اینستاگرام تمام صفحه است، بهتر است از سایز ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ استفاده کنید و ضبط ویدیوها را به‌صورت عمودی انجام دهید، اما توجه کنید که سایز استوری در پلتفرم‌های مختلف متفاوت است و اندازه مشخصی ندارد ولی می‌توانید با قرار دادن محتوای اصلی در وسط صفحه هنگام عکس‌برداری و فیلم‌برداری این مشکل را تا حدودی برطرف کنید.

گذاشتن فیلم بیشتر از ۱۵ ثانیه در استوری اینستاگرام

بااینکه اینستاگرام اجازه گذاشتن ویدیوهای بیشتر از ۱۵ ثانیه را نمی‌دهد ولی شما با اپلیکیشن های معرفی‌شده در زیر می‌توانید ویدیوهای خود را به چند پارت ۱۵ ثانیه‌ای تقسیم کرده و در چند استوری قرار دهید که تا حدودی این مشکل برطرف می‌شود؛ یعنی ابتدا از ۰۰:۰۰ تا ۰۰:۱۵ ثانیه از ویدیو را برش زده و سپس از ۰۰:۱۵ تا ۰۰:۳۰ ثانیه را خروجی می‌گیرید و همین‌گونه تا پایان ویدیو ادامه می‌دهید تا تمام ویدیو به پارت‌های ۱۵ ثانیه‌ای تبدیل شود. بعد از اینکه کل ویدیو را تقسیم بندی کردید، حالا آنها را یکی یکی استوری کنید. در ادامه با پنج اپلیکیشن برتر برای ویرایش و برش حرفه ای ویدیوهای اینستاگرام آشنا می شوید.

۱-ویرایش حرفه ای ویدیو و عکس با اپلیکیشن InShot

این اپلیکیشن برای ویرایش ویدیو، اضافه کردن افکت، برش و …خیلی مناسب هست. در اپلیکیشن InShot شما علاوه بر برش زدن ویدیوها، می‌توانید به آن‌ها آهنگ اضافه کنید و با تغییرات در رنگ و اضافه کردن برچسب، ویدیوهای جذابی برای استوری اینستاگرام ایجاد کنید.

اپلیکیشن InShot

دانلود از

گوگل پلی      اپ استور

۲-برش ویدیو ها با VidTrim

در این اپلیکیشن می‌توانید موسیقی‌ها و فریم‌های دلخواه خود را به ویدیو اضافه کنید و با افکت‌های حرفه‌ای درون برنامه آن‌ها را جذاب‌تر کنید. برای برش می‌توانید پس از وارد شدن به برنامه، ویدیو موردنظر خود را از گالری گوشی انتخاب کرده سپس روی trim کلیک کنید و به برش ویدیو بپردازید.

اپلیکیشن VidTrim

دانلود از

۳-اپلیکیشن پرطرفدار و چذاب VivaVideo

برنامه فیلم‌برداری و ویرایش vivavideo، علاوه بر برش دادن ویدیوها با ده‌ها قابلیت که در اختیار شما قرار می دهد باعث می‌شود که ویدیوهایی جذاب و حرفه‌ای ایجاد کنید. این اپلیکیشن به دو قسمت ویرایش و ثبت تقسیم می‌شود که از قسمت ویرایش می‌توانید به گالری گوشی رفته و ویدیوهای موجود در گوشی را ویرایش کنید و از قسمت ثبت می‌توانید مستقیماً از اپلیکیشن به فیلم‌برداری و عکس‌برداری بپردازید و با اضافه کردن افکت فوق‌العاده و استفاده از قالب‌های خلاقانه و طنز آن‌ها برای مخاطبانتان دیدنی‌تر کنید.

اپلیکیشن VivaVideo

دانلود از

۴-اپلیکیشن ویرایش فیلم YouCut

در این اپلیکیشن شما علاوه بر اینکه می‌توانید فایل‌های ویدیویی خود را به چند بخش تبدیل کنید، امکان ایجاد کلیپ‌های اسلوموشن و یا فست موشن نیز وجود دارد. شما در youcut می‌توانید فیلترها و افکت‌های متنوع را به کلیپ‌هایتان اضافه کنید و روی آن‌ها موزیک‌های دلخواه خود را بخش کنید.

اپلیکیشن YouCut

دانلود از

۵-ساخت ویدیوهای تایم لپس با برنامه Microsoft Hyperlapse Mobile

می‌توان با اپلیکیشن Hyperlapse سرعت ویدیوها را بالا برد و ویدیوی تایم لپس ساخت و محدودیت ۱۵ ثانیه‌ای را برطرف کرد. کافیست ویدیویی را با دوربین گوشی خود ضبط کرده و در این اپلیکیشن سرعت آن بالا ببرید و زمان آن را نهايتاً ۱۵ ثانیه کنید.

اپلیکیشن Microsoft Hyperlapse Mobile

دانلود از

چگونه در اینستاگرام استوری های زیباتری داشته باشیم؟

طراحی تصاویری زیبا با کانوا

اگر علاقه‌مندید طراحی‌های زیبا و حرفه‌ای انجام دهید، حتماً از اپلیکیشن canva استفاده کنید. این اپلیکیشن که محیط کاربری ساده‌ای دارد با قالب‌های آماده و ابزارهای متنوع که در اختیارتان قرار می‌دهد، شما را برای طراحی استوری و پست اینستاگرام بی‌نیاز به استفاده از دیگر برنامه‌ها می‌کند.

اپلیکیشن canva

دانلود از

با اپلیکیشن Unfold استوری های خود را جذاب تر کنید

در اپلیکیشن Unfold قالب‌های جذاب رایگانی موجود است که می‌تواند برای ایجاد استوری های مینیمالیستی و متفاوت نسبت به دیگران استفاده شود. این اپ در بین اپلیکیشن های قالب اینستاگرام در بین ۱۰ اپ برتر قرار گرفته است.

اپلیکیشن Unfold

دانلود از

فرمت استوری اینستاگرام

اندازه استاندارد برای ویدیوهای IGTV اینستاگرام

IGTV ابزاری است که با هدف اشتراک گذاری ویدیو های طولانی در اپ اینستاگرام اضافه شده است و می توان گفت با اضافه شدن این قابلیت، اینستاگرام رقیبی جدیدی برای یوتیوب محسوب می شود.

شما بسته به تعداد فالوور ها می‌توانید ویدیوهای ۱۵ ثانیه‌ای تا ۱ ساعتی در IGTV خود به اشتراک بگذارید. اگر شما یک ایفلوئنسر یا فردی با تعداد فالوور بالا باشید با محدودیت زمانی مواجه نبوده و می‌توانید به‌راحتی ویدیوهای خود تا مدت زمان حداکثر ۱ ساعت به اشتراک بگذارید ولی دیگر افراد نهایتاً می‌توانند ویدیوهایی حداکثر تا ۱۰ دقیقه را به اشتراک بگذارند.

حتماً توجه کنید که فرمت ویدئو IGTV باید MP4 و به صورت عمودی ضبط شود که اندازه استاندارد در آن ۱۰۸۰ در ۱۹۲۰ با نسبت تصویر ۹ به ۱۶ (۹:۱۶) است. برای ویدئوها در IGTV می‌توانید کاور بگذارید و بهتر است کاور نسبت ۹ به ۱۶(۹:۱۶) داشته باشد. پیشنهاد می شود حتما در کاور از عباراتی که باعث می شود بر روی ویدیوی شما بیشتر کلیک شود استفاده کنید مانند تصویر زیر:

igtv-bold

شما می توانید به دو صورت به IGTV اینستاگرام دسترسی پیدا کنید:

روش اول که عمدتاً افراد از آن استفاده می کنند از طریق خود اپ اینستاگرام است.

IGTV اینستاگرام

روش دوم از طریق اپلیکیشن مستقل IGTV که اپ اندروید و IOS آن در گوگل پلی و اپ‌استور موجود است.

دانلود از

گوگل پلی      اپ استور

اندازه عکس در پروفایل اینستاگرام

اندازه مناسب برای پروفایل در اینستاگرام ۱۸۰ در ۱۸۰ پیکسل و به عبارتی مربعی شکل که با نسبت یک به یک (۱:۱) است ولی فراموش نکنید عکس پروفایل را به‌صورت دایره ای شکل نشان می دهد.

 

بیشتر بخوانید

آموزش رفع ارور ۴۰۳ با ۱۱ راه حل

کسب درآمد دلاری در ایران